تجاور به دختر افغان؛ جنایت خوب؟! (عکس)

تجاور به دختر افغان؛ جنایت خوب؟! (عکس)

اختصاصی رخ آنلاین– ماجرای تجاوز و قتل دختر ۶ ساله افغان در ورامین بسیار دردناک است. دردناکتر از آن سکوت و گذشتن جامعه از این خبر. در سالهای اخیر بارها شاهد بودیم که اگر جنایتی از یک افغان یا یک عرب زبان ولو کوچک تر از جنایت مذکور رخ می داد با موج عجیب و غیر قابل تصور محکومیت و گاها همراه با توهین های نژادی از سوی بخش بزرگی از جامعه ما همراه می شد. به راستی ما را چه شده است؟ آیا واقعا تجاوز هم از نظر ما خودی و غیر خودی دارد؟! آیا در محکوم کردن شنیع ترین جنایت بشری هم می توانیم تساهل به خرج دهیم و نگاهی سیاسی داشته باشیم؟
آیا واقعا ما ملتی شده ایم که خود را بالاتر از دیگران می بینیم؟


در ادامه متنی از احمد بهزاد نماینده هرات در پارلمان افغانستان را بخوانیم:
«خبر جنایت تکان‌دهنده در ورامین ایران قلب هر انسانی را به درد می‌آورد. کودکی آواره طعمه گرگ‌صفتی آدمخوار شده است. جنایت، جنایت است؛ فرقی نمی‌کند که مرتکب آن دارای چه ملیتی باشد اما آنچه در این میان آزاردهنده است رویه متفاوت و آپارتایدگونه رسانه‌های‌ جامعه میزبان است. اگر قضیه به گونه معکوس رخ می‌داد، یعنی جانی هویت قربانی را می‌داشت، آیا پیامدهای چنین جنایتی همین سکوت و بی‌پروایی بود؟

با تمام تلخی و اندوهی که این جنایت بر جامعه ما و به‌ویژه بر آنانی که طعم آزاردهنده آوارگی را چشیده‌اند تحمیل کرده است، ما به درستی می‌دانیم حساب جانی و جنایتکار از جامعه‌ای که او به آن منسوب است، جداست. جنایت باید محکوم شود و جنایتکار باید مجازات شود.

در این میان سکوت جامعه میزبان در برابر چنین جنایت ضد انسانی توجیه‌پذیر نیست. جامعه‌ای که جانی به آن منسوب است باید بپذیرد که سیاست حاکم بر رسانه‌های آن و نفرت‌پراکنی علیه مهاجران در وقوع چنین جنایت‌ها و این چنین سرافکندگی‌هایی نقش بسیاری دارد.

در جهان امروز باید به انسان بودن جدا از تعلقات ملیتی، نژادی، فرهنگی و دینی حرمت نهاد؛ چیزی که جامعه میزبان مهاجران در ایران شدیدا به آن نیازمند است. باشد که ستایش‌های دیگر در پناه ارزش نهادن ما به انسانیت، مصونیت یابند».
جناب آقای احمد بهزاد مطمئن هستم که متن من به دست شما نخواهد رسید، اما امیدوارم حداقل چند نفر از هموطنان شما این متن را بخوانند. ما نژاد پرست نبودیم در هیچ بخشی از تاریخ چنین نبودیم. دقیقا نمی دانم ما را چه شده است! اما هر چه که باشد مطمئن باشید که افرادی هستند در کشور من که به مردم شما به دیده تحقیر و برتری جویی نگاه نمی کنند. ما به شما احترام می گذاریم. ما به انسانهای خوب شما احترام می گذاریم. و ما جنایت را چه از ایرانی چه از افغان و چه عرب و چه اروپایی محکوم می کنیم. امیدوارم از این به بعد فصل مشترک کشور ما و شما دوستی و برادری و پیشرفت باشد نه خبرهایی اینچنین ناگوار.

سینا رژیمند

واکنش نماینده مجلس افغانستان به مطلب فوق

6 دیدگاه

 1. …. و مرگ بر متجاوز و وقتی حیوانی حیوانی را ازار میدهد یک انسان سالم قلبش به درد میاید چطور میشود یک پست تر از حیوان وحشی یک فرشته کوچولو(گلی ازگلهای بهشت)را پرپرکند و…خدایا تورا قسم ات میدهم به دل کوچک این معصوم پر از(دریایی از گریه درد غم ویرانی)هرچه زودتراین پست فطرت هارابااتش خشم ات بسوزان

 2. جناب آقای احمد بهزاد نماینده هرات در پارلمان افغانستان
  در اینکه هتک حرمت و سپس قتل یک دختر شش ساله در هیچ قومیت و فرهنگ و اصولی پذیرفته شده نیست اما لازمه توجه بفرمایید…
  از قدیم گفتند مالت رو مراقب باش، همسایه ات رو دزد نکن
  آقای محترم ، شما زحمت بکشید هموطنانتون که بیش از چهار دهه است مراحم که بی شک نه، بلکه مزاحم مردم ایران هستند رو به کشور خودتون برگردونید تا شاهد این گونه جنایات نباشید
  مهمانی هم حدودی داره.میزبان هر چقدر هم پر حوصله باشه وقتی میهمانی به ۴۰ سال بکشه جون به لب میشه
  قویا خدمتتون اعلام میکنم ما مردم ایران از اینکه مردم خوب افغان رو میزبانی کنیم خسته شدیم
  لطف کنید بجای اینگونه موضع گیری و لفاظی ها بار و بندیلتون رو ببندید و هموطنانتون رو به کشور خودتون برگردونید
  ارادتمند: یک ایرانی

  1. سلام
   ضمن عرض تسلیت خدمت خانواده داغدیده این دختر بچه بی گناه و ابراز همدردی باید در جواب آقای آزاد بگم شما آقای محترم نماینده مردم ایران که نیستید و جمله اینکه مالت رو مراقب باش و همسایه ات رو دزد نکن فقط یک ضرب المثل هست که خیلی جاها مصداق درستی نداره
   برادر من خانواده یی که داغ دیدند و نماینده کشوری بعنوان درد دل و گله حرفی زده اصلا مناسب نیست با لحن گزنده جوابش رو بدیم مردم ایران از زمانهای قدیم میهمان نواز بودند وبرای میهمان تعداد روز و ماه و سال نمیشمردند نگاه به میزان خورد و خوراکشان نمیکردند. خیلی از مردم ما هم در کشورهای دیگه زندگی میکنند و این رسم و انسانیت از قدیم بوده و تا بعدها هم خواهد بود
   انشالله که دیگه شاهد اینجور فجایع نباشیم

 3. بازتاب: عکس خوب دختر

دیدگاه‌ها بسته هستند.