جولان ترامپ در فقدان سیاستمداران قدرتمند

جولان ترامپ در فقدان سیاستمداران قدرتمند

اینروزها جهان با معضلی به نام ترامپ دست به گریبان شده و به نوعی دنیا در مانده است که با ترامپ چه کند. به زعم نگارنده این قضیه بیش از آنکه به هوش بالای ترامپ مرتبط باشد به علت وجود سیاستمداران ضعیفی است که در کشورهای تراز اول به قدرت رسیده اند. اکثر روسای جمهور و نخست وزیران در اروپا با رای پایین و شکنند و با ائتلاف به قدرت می رسند و علاوه بر این اگر مرکل را در آلمان فاکتور بگیریم کمتر رئیس جمهور و یا نخست وزیری در اروپا داریم که سیاستمداری قدرتمند و کاریزما باشد.

در این میان شخصی چون ترامپ که اعتماد به نفس بسیار بالایی دارد و نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی می شناسد با چاشنی هوش نسبتا بالایی که دارد توانسته در دنیا عرض اندام کند. اگر رسانه های آزاد و قدرتمند نبودند چه بسا وی مستعد بود که مسیر هیتلر را در پیش بگیرد.

آنچه که تحلیل شخصیت و رفتار ترامپ باید مبنای تصمیم گیری های سیاسی و اقتصادی قرار بگیرد این است که ترامپ بیشتر از آنکه عمل کند حرف می زند. وی به اصول و فنون مذاکره و زبان بدن و روانشناسی جامعه به خوبی آگاه هست و نیک می داند که چه بگوید که امیتاز بیشتری بگیرد و توده ها را تهییج کند.

بنابراین باید آگاه بود که با وجود رسانه های قدتمند که افکار عمومی را در اروپا به خوبی هدایت می کنند امریکا توان همراه کردن اروپا را با خود ندارد و امریکا در حال حاضر به هیچ وجه تمایل ندارد با اروپا رو در رو قرار بگیرد چرا که وی به خوبی می داند تقابل با اروپا می تواند به تضعیف موقعیت امریکا بیانجامد و با توجه به فشاری که از داخل بر روی ترامپ است امریکا را به این سمت نخواهد برد.

ضمن اینکه معضل کره شمالی بخش بزرگی از توان سیاست خارجی امریکا را به خود مشغول خواهد کرد در نتیجه ایران با دیپلماسی قوی می تواند خود را موجه تر جلوه دهد و با نزدیکی به اتحادیه اروپا و ایجاد قراردادهای اقتصادی که طرف مقابل هم از آن استقبال می کند در قضیه برجام می تواند امریکا را در موضع انزاوا قرار دهد مسیری که تاکنون سیاست خارجی ایران به درستی طی کرده است.

در پایان باید گقت از “امریکای ترامپ” علی رغم همه تهدیدهایی که می کند نباید هراسید و باید به دیپلماسی هوشمندانه دکتر ظریف در مواجهه با این سیاستمدار عجیب و غیر قابل پیش بینی اعتماد کرد.

سینا رژیمند